Dlaczego warto założyć izolację termiczną?

Dlaczego warto założyć izolację termiczną?

Czy wiesz, że zdecydowana większość ciepła zgromadzonego wewnątrz domu ulatuje przez dach? Jeśli ograniczysz jego ilość, znacznie zmniejszysz swoje stałe koszty eksploatacyjne. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy konkretne argumenty, dlaczego warto zainwestować i nowoczesną izolację termiczną domu.

Czym jest izolacja termiczna?

Izolacja termiczna to nic innego, jak specjalne ocieplenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych domu. Do jej wykonania używa się najczęściej specjalnej wełny szklanej lub innych materiałów, które szczelnie izolują przestrzenie. Dzięki temu ciepło zgromadzone wewnętrz domu nie ulatuje, co oczywiście wiąże się z szeregiem istotnych korzyści. Izolację najczęściej zakłada się na dachu i poddaszu, elewacji, oknach i podłodze. Izolacja termiczna jest również związana z pojęciem termomodernizacji, czyli działaniom mającym na celu zmodernizowanie budynku pod kątem zapotrzebowania na energię cieplną.

Izolacja termiczna a obniżenie kosztów

Jedną z najważniejszych korzyści, które gwarantuje instalacja izolacji termicznej jest obniżenie stałych kosztów eksploatacyjnych. Wszelkiego rodzaju nieszczelności w poszyciu dachy czy pozostałych elementach konstrukcyjnych domu sprawiają, że ulatuje przez nie ciepło zgromadzone wewnętrz mieszkania. To z kolei zwiększa zapotrzebowanie budynku na energie cieplną, co oczywiście przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Izolacja termiczna pozwala znacznie je obniżyć, co zauważyć można już w pierwszym miesiącu po przeprowadzonej instalacji. Pamiętaj jednak, aby tego typu działania zlecać profesjonalnym firmom, które dysponują stosownym sprzętem i wysokiej jakości materiałami. Efektywne i sprawne ocieplanie pianką, Kraków czy Poznań – w każdym regionie znajdziesz zaufanych wykonawców, którzy z przyjemnością zrealizują twoje zlecenie!

Aspekt ekologiczny

Izolacja termiczna ma również duże znaczenie dla ochrony naszego środowiska naturalnego. Przede wszystkim mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną to również mniejsza ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych gazów, dwutlenku węgla i innych substancji. Poza tym innowacyjne materiały służące do termoizolacji (w tym przede wszystkim mineralne wełny szklane) zakładają procesy produkcyjne zaplanowane w taki sposób, aby maksymalnie zmniejszyć obciążenie środowiska. Są to również materiały biodegradowalne, czyli w pełni nadające się do bezpiecznej utylizacji. Poza tym surowce izolacyjne są również często wykonywane z materiałów pochodzących z recyklingu i można je również ponownie przetworzyć.