Ponowne lakierowanie podłogi – co zrobić, aby było jak najmniej uciążliwe dla domowników?
Lakierowanie podłóg to czynność remontowa wykonywana cyklicznie i o ile lakierowanie podłogi w nowym, nieumeblowanym mieszkaniu zazwyczaj przebiega szybko i sprawnie, o tyle lakierowanie podłogi w zamieszkałym mieszkaniu jest już zazwyczaj uciążliwe dla domowników. Dziś opowiemy o tym, jak maksymalnie ograniczyć tę uciążliwość. Co zrobić, aby lakierowanie podłogi poszło jak z płatka? Sprawdźmy!
Lakierowanie podłóg w domu – co ile je wykonywać?
Kiedy wykonać ponowne lakierowanie podłóg? Przyjmuje się, że drewniane podłogi najlepiej jest lakierować co około 10 do 15 lat. Lakier wytwarza na drewnianej powierzchni warstwę ochronną, która chroni drewno przed działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka ta ma określoną żywotność, dlatego lakierowanie trzeba ponowić, aby uchronić drewno przed ubytkami i zarysowaniami. W drewno podłogi może wdać się również wilgoć pochodząca z powietrza czy po prostu wody, którą mopujemy podłogi. Wdanie się wilgoci w strukturę drewna objawia się korozją oraz odkształceniami. Kończąc ten akapit, wspomnimy jeszcze o funkcji ozdobnej lakierów do podłóg. Lakier do drewna wspaniale podkreśla walory estetyczne deski i może ją zmatowić lub nadawać połysk. Po kilku latach niestety kolejne rysy na lakierze stają się coraz bardziej widoczne, a podłoga już nie błyszczy tak pięknie jak kiedyś – to znak, że nadeszła już najwyższa pora na ponowne lakierowanie. Jak się do tego zabrać?
Wynieś wszystkie meble z pomieszczenia i porządnie je wysprzątaj
Odsłoń podłogę – w innym wypadku lakierowanie nie ma sensu, ponieważ ta praca remontowa powinna być wykonywana na całej powierzchni podłogi. Następna sprawa to solidne wyczyszczenie pomieszczenia. Należy się do tego szczególnie przyłożyć, ponieważ kurz czy inne zabrudzenia mogą przykleić się do schnącego lakieru!
Najlepiej lakierować w pustym mieszkaniu
Wyślij domowników na całodniową wycieczkę, jeżeli tylko masz taką możliwość. Lakierowanie podłogi możesz również przeprowadzić, kiedy mieszkańcy przebywają w szkole lub pracy. Zwierzęta domowe wyślij do ogrodu, lub zamknij je w jednym pomieszczeniu – pamiętaj tylko, aby zostawić im miski z wodą i karmą!
Który lakier do podłóg wybrać?
Szybkoschnący czy bezwonny – który lakier podłogowy wybrać? Oczywiście lakier bezwonny to pierwsza odpowiedź, jaka przyjdzie na myśl większości osób czytających ten artykuł. Tego rodzaju lakiery podłogowe mają jednak jeden zasadniczy minus – do wyschnięcia potrzebują około trzech godzin. Tak więc położenie dwóch lub trzech warstw takiego lakieru zajmie nam około dzień. Taki rodzaj lakieru sprawdzi się w sytuacji, w której nie chcemy narażać mieszkańców na wdychanie charakterystycznego zapachu lakieru. Jeżeli zależy nam na szybkim zakończeniu prac, to lepiej sprawdzi się szybkoschnący lakier akrylowy – w jego wypadku kolejną warstwę możemy położyć już po około godzinie.